درباره جشنواره

جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران رویدادی بسیار مهم در صنعت بازی‌سازی کشور است که تاکنون چهار دوره از آن با موفقیت برگزار شده است. سه دوره‌ی اول این جشنواره هم‌زمان با نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای تهران برگزار شد اما از دوره‌ی چهارم، بدون نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای تهران به کار خود ادامه داده است. پنجمین دوره جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران حالا، همچون صنعت بازی‌سازی در ایران به پختگی و بلوغ خود رسیده است. برنامه‌ریزی‌ها به‌نحوی انجام شده تا این دوره، ایرادها و نواقص گذشته را نداشته باشد و تمام آثار در رقابتی کامل و سالم شرکت کرده و بهترین‌های ایران مشخص شوند.

جوایز

جوایز پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران تفاوت عمده‌ای با جشنواره‌های پیشین دارد؛ در نظر داریم علاوه بر جوایز مادی که هر سال به برندگان اعطا می‌شود، جوایزی که امسال آن‌ها را «جوایز عملیاتی» می‌خوانیم نیز زینت‌بخش افتخار برندگان باشد. این جوایز می‌تواند حمایت‌های مادی برای شرکت در همایش‌ها و نمایشگاه‌های خارجی و معتبر یا تخصیص اعتبار جهت تبلیغات داخلی و خارجی باشد.

داوری

در جشنواره امسال به لطف عضویت ایران در انجمن بین‌المللی بازی‌سازان (IGDA)، قصد داریم برای داوری از بازی‌سازان درجه یک و باسابقه بین‌المللی دعوت کنیم تا بهترین بازی‌های ایران در کمال صحت و سلامت انتخاب شوند. علاوه بر داوران خارجی از متخصصان و داوران داخلی نیز بهره خواهیم گرفت.

دورنما

معتقدیم که صنعت بازی‌سازی کشورمان با حماسه‌آفرینی فعالان این حوزه دیگر نوزاد نیست بلکه به سن بلوغ رسیده و حالا دوران نوجوانی خود را سپری می‌کند. معتقدیم که این صنعت بدون هم‌دلی و همکاری فعالان آن پیش‌رفت نمی‌کند. در نهایت می‌خواهیم جشنواره پنجم محلی برای نمایش افتخارآمیز بلوغ، محملی برای همدلی و فرصتی برای ساخت حماسه برای فعالان این صنعت باشد.

تازه‌های جشنواره

 • 7 شهریور

  بهترین‌های هنر- صنعت بازی‌سازی را بشناسید

  News Image
  آیین اختتامیه پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران با شعار «بلوغ بازی‌سازی در ایران» روز چهارشنبه چهارم شهریور ماه مصادف با میلاد امام هشتم شیعیان، در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، در این مراسم که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس شورای فرهنگ عمومی، رییس مرکز رسانه‌های ...

  متن کامل خبر
 • 4 شهریور

  شرکت هواووی در مراسم اختتامیه جایزه می‌دهد

  News Image
  شرکت هواووی که این روزها سر و صدای زیادی هم در دنیای موبایل به پا کرده و حداقل در بازار ایران قطبی شده است، حامی جوایز مسابقه ای مردمی در آیین اختتامیه جشنواره شده است. در این مسابقه که از بین حضار در مراسم انجام خواهد شد، به ده نفر از کسانی که بتوانند بهترین بازی سال ایران را به درستی حدس بزنند، یک گوشی هواووی G630 ascend دو سیم کارت اهدا خواهد ...

  متن کامل خبر
 • 2 شهریور

  چهارم شهریور، جشن بزرگ بازی‌سازان ایران برگزار می‌شود؛ بلوغ صنعت بازی‌های رایانه‌ای در ایران

  News Image
  مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در نشست خبری پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران گفت:  در یک سال گذشته شاهد رشد تعداد بازی‌های ساخته شده در ایران بوده‌ایم که این مساله نشان می‌دهد پس از گذشت بیش از هفت سال صنعت بازی‌سازی ما به بلوغی رسیده است. به همین دلیل شعار پنجمین دوره از جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران را «بلوغ صنعت ...

  متن کامل خبر

بخش‌های جشنواره

 • News Image

  بهترین بازی سال

  پس از اعلام بازی‌های برتر در هر ژانر، در نهایت یک بازی نیز به عنوان بازی سال ایران انتخاب خواهد شد. در انتخاب بازی سال تمامی بازی‌ها، فارغ از رتبه‌ی آن‌ها در هر ژانر می‌توانند به عنوان کاندید دریافت جایزه شمرده شوند.

  ما علاوه بر انتخاب داوران، برای انتخاب مردم نیز ارزش زیادی قائلیم. معتقدیم که بدون همراهی مردم یا مخاطبان، مطمئنا صنعت بازی‌سازی در کشورمان رشد نخواهد کرد. در نتیجه یکی از بخش‌های جشنواره را به انتخاب بهترین بازی سال از دید مردم اختصاص داده‌ایم.

 • News Image

  بخش فرعی

  به عقیده ما، این دستاوردها است که هر ساله باعث پیشرفت صنعت بازی‌سازی کشور شده است. اهمیت دستاوردها گاها به حدی است که می‌تواند یک صنعت را متحول کند. به همین دلیل علاوه بر انتخاب بازی‌های برتر در هر ژانر، هیئت داوران مختار است بنابر نظر خود در دسته‌بندی‌های مختلفی از بازی‌های برتر در قالب جایزه دستاورد تقدیر نماید.

  به طور کلی 9 دسته‌بندی برای بخش فرعی در نظر گرفته شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بهترین دستاورد فنی، بهترین دستاورد طراحی بازی، بهترین دستاورد داستان بازی، بهترین دستاورد صدای بازی و غیره اشاره کرد.

 • News Image

  بخش اصلی

  در این دوره از جشنواره نیز همانند دوره‌ی قبل، دسته‌بندی و داوری آثار فرستاده شده در قالب 8 ژانر اصلی بازی‌های رایانه‌ای صورت خواهد گرفت. برای دسته‌بندی صحیح بازی‌های ارسالی، سعی شده است از تعاریف مرجع و شناخته شده برای ژانرها استفاده شود.

  پس از ارسال آثار، کارگروه مسابقه ژانر بازی‌های ارسال شده را مشخص می‌کند. سپس بازی‌هایی که ژانر یکسانی دارند با یک‌دیگر به رقابت پرداخته و بهترین آن‌ها توسط داوران انتخاب می‌شود. این بخش یکی از جذاب‌ترین بخش‌های جشنواره خواهد بود و در واقع جدی‌ترین رقابت جشنواره مرتبط با این بخش است.

برگزار کننده

حامیان

حامیان رسانه‌ای